-
Kokeilun teemat
735 katselukertaa
Kokeilu on luotu 31.08.2017Hanna Virtanen
Palvelu henkilöille, jotka haluavat ostaa kierrätettyä, mutta joiden aika ei riitä etsimiseen
Haluan ratkaista sen ongelman, että miten ne ihmiset, jotka haluaisivat ostaa enemmän käytettyjä tavaroita, mutta joilla ei ole niiden etsimiseen aikaa, voisivat silti saada haluamansa. Kokeilun tavoite on testata, ratkaiseeko palvelu ongelman ja jos ei, niin minkälaisia resursseja ongelman ratkaisuun johtava palvelu tarvitsee.
Etsii ja löytää -palvelu kokeilee provisioperusteista kierrätettyjen tavaroiden hankintaa. Asiakas tilaa tuotteen ja palvelun ylläpitäjä/yrittäjä etsii hänelle sopivan tuotteen kierrätysmyymälöistä tai nettikirppiksiltä. Toteutuessaan palvelu vähentää asumiseen liittyvää materiaalikulutusta ja säästää luonnonvaroja. Testaan ideaa hankkimalla testiasiakkaita ja tekemällä käytännön tutkimusta havaintoja siitä, miten ko. palvelu toimii. Kokeilu toteuteaan tammikuussa 2018
Kokeilun toteuttaa pieni työryhmä/työpari, joka valitaan rahoituksen varmistuttua.
Kokeilun budjetti on 5000 euroa.
Olen ollut mukana useissa kestävän kehityksen elementtejä sisältävässä hankkeessa, viimeisimpänä Liekki ry:n ja Lahden seurakuntayhtymän kierrätysfillarihankkeen koordinointi.