-
Kokeilun teemat
1501 katselukertaa
Kokeilu on luotu 10.10.2018Mirva Saarinen, Sataedu
Ideana on luoda ohjaustyökalu, jonka avulla opitaan ohjaamaan ikääntynyttä ihmistä sähköisten palveluiden ja etuuksien hakemisessa.
Miten helpottaa ikäihmisten sähköistä asiointia? Miten lisätä digisotetaitoja sähköiseen asiointiin? Pystytäänkö lisäämään ikääntyneitä ihmisiä hoitavien tai kohtaavien sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön, omaishoitajien ja muiden ikääntyneiden sähköisten palveluiden tai etuuksien hakemiseen apua tarvitsevien digitaitoja ja osaamista sähköisten palveluiden ja etuuksien hakemisesta.
Sähköisiä palveluita on saatavilla yhä enemmän, mutta mikäli niitä ei osata käyttää, eikä niiden käyttöä osata ohjata, digitaalinen kehitys ei etene. Ohjaustyökalun avulla opitaan ohjaamaan ikääntynyttä ihmistä sähköisten palveluiden ja etuuksien hakemisessa. Tehdään koulutussisältö, joka kohdentuu ikääntyneiden kansalaisten palvelujärjestelmään liittyvään perustietoon. Se ei kata kaikkia valtakunnallisia tai alueellisia sähköisiä palveluita ja käytäntöjä, vaan tarkoitus on varmistaa, että perussosiaaliturvaan liittyvät asiat saisi haltuun. Koulutussisältö tehdään sekä verkossa opiskeltavaksi että kirjallisen koulutusoppaaseen. Marras-Helmikuu 2018-2019, rahoituksen järjestyttyä.
Sataedun oppilaitos, Satakunnan koulutuskuntayhtymä
10 000 €
Verkkosisällön tuottamisen resursseja, pedagogiset taidot, ikääntyneiden palvelukokonaisuuden ja palveluohjauksen tuntemus.
Kokeilussa tavoitteena oli helpottaa ikäihmisten sähköistä asiointia ja lisätä digisotetaitoja sähköiseen asiointiin. Tavoitteena oli lisätä ikääntyneitä ihmisiä hoitavien tai kohtaavien sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön, omaishoitajien ja muiden ikääntyneiden sähköisten palveluiden tai etuuksien hakemiseen apua tarvitsevien digitaitoja ja osaamista sähköisten palveluiden ja etuuksien hakemisesta. Sähköisiä palveluita on saatavilla yhä enemmän, mutta mikäli niitä ei osata käyttää, eikä niiden käyttöä osata ohjata, digitaalinen kehitys ei etene. Sähköisen asioinnin ohjausta varten tehtiin koulutussisältö, joka kohdentuu ikääntyneiden kansalaisten palvelujärjestelmään liittyvään perustietoon. Se ei kattanut kaikkia valtakunnallisia tai alueellisia sähköisiä palveluita ja käytäntöjä, vaan tarkoitus oli varmistaa, että perussosiaaliturvaan liittyvät asiat saisi haltuun. Koulutussisältö toteutettiin verkkotyökaluna, jossa oli materiaali ja materiaaliin linkitetty puheohjaus. Asetetut tavoitteet täytettiin ja ohjaustyökalun avulla pystyttiin oppimaan ja helpottamaan ikääntyneen ihmisen sähköisten palveluiden ja etuuksien hakemisen ohjausta ja myös lisättiin tietoa sähköisistä palveluista.
Kokeilun jälkeen osallistujille toteutettiin palautekysely. Kaikki vastaajista olivat sitä mieltä, että sähköinen ohjaustyökalu auttoi sähköisen tunnistautumisen haltuunotossa ja sen avulla pystyttiin todistamaan henkilöllisyys sähköisesti. Ohjaustyökalun avulla onnistuttiin myös kirjautumaan ja harjoittelemaan täyttämistä/täyttämään eläkkeensaajan hoitotukihakemuksen KELAn palvelussa. Suurin osa vastaajista oli sitä mieltä, että ohjaustyökalu auttoi tutustumaan suomi.fi –palveluun ja auttoi kirjautumaan, löytämään tarvittavat palvelut, tarkistamaan omat tiedot sekä asioimaan Omavero-palveluissa? Sähköiseen ohjaustyökaluun oli linkitetty puheohjaus, joka suurimman osan mukaan vastaajista koettiin tarpeellisena ja selkeänä. Myös ohjaustyökalun ulkoasu koettiin selkeänä. Ohjaustyökalua toivottiin myös kehitettävän siten, että esimerkiksi tekstiä ja ohjeita voisi vielä pilkkoa osiin. Otettiin kantaa myös siihen, että toisen puolesta asiointi edellyttää valtakirjan ja toivottiin erillistä tunnusta esimerkiksi toisen ihmisen puolesta sähköistä asiointia varten.
Koska ohjaustyökalu toteutettiin nopealla aikataululla, kaikkia kokeilijoita ei saatu mukaan. Jatkossa tähän täytyisi saada enemmän aikaa, sillä tärkeitä yhteistyökumppaneita jäi pois kireän aikataulun ja vuodenvaihteen loma-ajan takia. Jotta saataisiin sähköinen ohjaustyökalu laajempaan käyttöön, se edellyttäisi mahdollisuutta ohjaustyökalun henkilökohtaiseen opastamiseen esimerkiksi erilaisissa tapahtumissa, eri yhteisöissä. Asiakkaiden tavoitettavuuteen pitäisi kiinnittää huomioita, sillä kaikki apua tarvitsevat eivät asioi esimerkiksi terveydenhuollon yksiköissä, mutta esimerkiksi kaupoissa käydään jne. Sähköistä ohjaustyökalua tulisi markkinoida erilaisiin yhteisöihin. Sähköinen ohjaustyökalu edellyttää myös päätelaitteen, kuten mobiilin, tabletin tai PC-koneen. Sähköinen ohjaustyökalu edellyttää myös henkilökohtaiset verkkopankkitunnukset tai varmennekortin, jotta tunnistautuminen on mahdollista. Sähköisen asioinnin ohjauksessa nousi esiin tarve koulutukseen, sillä esimerkiksi kaikki ammattilaisetkaan eivät osaa ohjata Kela:n hoitotukihakemusten täytössä tai tiedä OmaVeron tai OmaKannan mahdollisuuksista. Jatkossa sähköistä ohjaustyökalua voikin käyttää työpaikoille tarjottavana lisä-ja täydennyskoulutuksena sekä alaa opiskeleville osana opintojen toteutussuunnitelman menetelmiä.