puun merkintä maastoon | Kokeilunpaikka.fi
1

Kokeilun idea

-

  • Rahoitusta

Kokeilun teemat

871 katselukertaa

Kokeilu on luotu 17.12.2019

puun merkintä maastoon

tavoitteena saada selville paras materiaali

Miksi tämä kokeilu on tarpeellinen?

fghdf

Miten kokeilu toteutetaan?

ffd

Kuka tai ketkä kokeilun toteuttavat?

fgdg

Mikä on kokeilun kokonaisbudjetti ja miten se jakautuu maksajatahoittain?

gdfg

Millaista osaamista ja rahoitusta kokeilulla on käytettävissään?

ffdfd

Mitä kokeilun matkalla on tapahtunut?

17.01.2021

Kaikenlaiset puut voivat olla arvokkaita jossain käytössä

Olenpa minäkin miettinyt, että osa-aikaista työtä olisi joka paikassa erikoispuubongareille - kaikille taivasalla liikkujille. Niin metsistä kuin kaupungeista löytyy aina sellaisia puita, joista saataisiin jotain hyötyä paremmin kuin ison metsäteollisuuden tai hakettamisen väyliä pitkin. Vajaakäyttöisiä puutyötiloja käsityönä jalostamiseen löytyy. Youtubesta löytyy valtavasti ideoita, joilla luonnon kaikenlaisesta tuotoksesta voidaan saada esiin upeaa kauneutta ja sitä kautta tekijänkin palkan jälkeen varmaan tukkipuun kantohinta muuten vähäarvoiselle puulle. Sitä kautta ehkä metsurille leppoisampaa ja mielenkiintoisempaa työtä. Moto voisi suosiolla jättää satunnaisia vaikeita puita metsurille, jos metsurilla olisi erikoispuiden kautta joka tapauksessa mielekäs määrä työtä siellä.



Puita voisi maastossa kuvata ja ottaa niistä GPS-paikkatiedon. Ehkä suoraan kännykkäsovelluksella tietokantaan. (Ylipäänsä kaikenlaisten luonnontuotteisiin ja luonnon- ja rakennetun ympäristön käyttömahdollisuuksiin liittyen voisi olla tietojärjestelmä ja kännykkäsovellus, jolla voisi kysyä lupia (esim. kerätä pakuria tms.) tehdä ostotarjouksia, heittää ideoita. Myös esim. marja- ja sienipaikkojen jakaminen voisi olla, mutta kaikkienkin ilmoitusten julkaiseminen voisi olla kiinni maanomistajan tapauskohtaisesta luvasta. Jos MO ei käytä sovellusta, ehdottaja kuitenkin voisi suoraan sovelluksesta saada kiinteistötunnuksen ja MO:n nimen tietoonsa).



Esim. mitä kaikkea löytyy: mutkaiset oksat esim. ovenkahvoiksi; koivu- ja pihlajaranka jurttien rakenteisiin; ohuet pihlajariipat erilaisiin taivutettuihin rakenteisiin ja esineisiin; suuret, oksaiset, sahapuuna huonot puut joihinkin puusepäntöihin; hidaskasvuiset pienioksaiset mekaanisesti ja esteettisesti erityisen hyvälaatuiset havupuut, niin nuoret kuin vanhat; pahkat; erikoisuudet; avoimella paikalla rehottava horsma teeaineeksi (Venäjällä perustee) samalla vapautellen puuntaimia; vadelmat; paju (yksi- vai monivuotisia vitsoja); kaatolupahakunauhalla merkityt pihapuut; riistalle / muille eläimille merkitykselliset ympäristöt; erityiset luontoarvot; 



Bongattuihin asioihin liitettäviä tietoja hakutoimintojakin varten: mitat, lukumäärät, esiintymistiheys, käyttömahdollisuus (kategoria ja/tai idea omin sanoin)



Sovellus toisi yhteen maanomistajat, liikkujat, metsäammattilaiset, puun käyttäjät, harrastajat, metsurit, kuljetustilaukset ja joutilaat kuljettajat


Kommentit
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi omalla nimelläsi
Piilota kommentit