-
Försökets teman
607 visningar
Försöket är skapat 15.11.2017Jaana Mikkonen
Perustan osuuskunnan, jonka kautta voidaan tehdä erilaisia hyväntekeväisyysprojekteja ketterästi. Projektit toteutetaan mahdollisimman pitkälle verkossa ja niiden toteuttamiseen vapaaehtoisena on helppoa osallistua. Osuuskunnan ajatus on luoda uusia hyväntekemisen malleja, jossa rahoitus ja sen käyttäminen on läpinäkyvää. Läpinäkyvyys luo luottamusta tekemiseen ja avaa syvemmin hyväntekemisen rakenteita.
Yhdistyksen toiminta voi olla rakenteensa vuoksi hidasta ja se voi rajata kohteita ja myös tekijöitä hyväntekemisen ulkopuolelle. Uusia tekemisen malleja, joita voidaan edelleen kehittää.
Osuuskunta voi reagoida ketterästi erilaisiin akuutteihin tilanteisiin, joissa apua tarvitaan. Kun huoli nousee, ryhmällä ihmisiä on korkea tarve auttaa. Projektin avulla voidaan yhdistää avun tarjoajat ja saajat nopeasti ja ketterästi. Perustetaan Osuuskunta ja aletaan tekemään ensimmäistä projektia. Loppuvuosi ja vuoden vaihde
Jaana Mikkonen ja vapaaehtoistyöntekijät
5000
Hyvät verkostot